TV-BZDURY: Rosół drobiowy z kostki
Kostki rosołowe oraz uniwersalne przyprawy typu Vegeta lub Maggi weszły do polskich domów jako niesamowita pomoc i ułatwienie prac kuchennych. Niestety ich skład pozostawia wiele do życzenia.
Poniżej znajdziecie skład kostki rosołowej drobiowej Winiary. Samego tłuszczu drobiowego jest w niej 2%, a warzyw i przypraw jest jeszcze mniej. To nie tak powinna wyglądać baza do rosołu, innych zup czy sosów. Płacimy przede wszystkim za sól i wzmacniacze smaku, a niestety nie są to składniki pożądane w naszej diecie.
Skład: sól, wzmacniacze smaku (glutaminian monosodowy, 5′-rybonukleotydy disodowe), olej palmowy, skrobia ziemniaczana, aromaty (z PSZENICĄ, SELEREM), całkowicie utwardzony tłuszcz palmowy, cukier, tłuszcz drobiowy 2%, przyprawy, liść pietruszki, suszone warzywa 0,5% (cebula, marchew), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), suszone mięso z kury 0,1%, przeciwutleniacz (lecytyny)
A składy innych popularnych kostek rosołowych potrafią być jeszcze gorsze.
Przyzwyczajenia i lenistwo
Przez wiele lat gotując zupy używałam kostek rosołowych. Ekspresowym daniem, które często przygotowywałam była zupa z mrożonych warzyw na kostce rosołowej. Takie przyzwyczajenie wyniosłam z domu rodzinnego, w którym w szafce z przyprawami obecne był zawsze również Vegeta i Maggi.
Dopiero kiedy zaszłam w ciążę Mąż zaczął mnie upominać, że może powinniśmy przestać używać tych produktów. Śmiałam się wtedy, że przecież obiady będą wtedy niesmaczne. On jednak uparcie twierdził, że musimy przestać. Kiedy następnym razem kupiłam opakowanie kostek rosołowych schowałam je przed Mężem i dodawałam czasami po kryjomu. Jednak jednocześnie stwierdziłam, że wreszcie muszę się nauczyć gotować. Był to proces stopniowy, czasami zdarzało mi się jednak dorzucić do obiadu trochę kostki rosołowej, ale z czasem odkryłam kilka tajemnic dzięki, którym całkowicie porzuciłam niezdrowe przyprawy.
Moje rady
- dobre mięso to podstawa
Moim zdaniem najlepszy rosół drobiowy robię kiedy używam kury, takiej kupionej na targu od rolnika. Niestety nie przepadamy za mięsem kury, bo jest dla nas zbyt twarde, więc zazwyczaj jednak od tego samego rolnika kupuję kurczaka. I to jest właśnie jedna z moich tajemnic. Sprawdzone mięso dobrej jakości. Widzę sporą różnicę między rosołkiem zrobionym na kurczaku od rolnika, a takim na mięsie z supermarketu.
- lubczyk
Kiedyś dostałam od wujka jego sadzonkę, powiedział mi, że to zioło nazywa się tak jak popularna przyprawa -Maggi. Dopiero później dowiedziałam się, że to lubczyk, ale faktycznie dodawał potrawom podobnego aromatu jak popularna przyprawa. Od tamtego czasu mam go zawsze w ogródku lub w doniczce na parapecie. Jest obowiązkowym dodatkiem do rosołu!
- dużo warzyw
Marchewka, pietruszka, seler, por i oczywiście przypalona cebulka. Oprócz korzeni dodaję również natkę z selera i pietruszki. Można dodać również liście kapusty.
- przyprawy
Pieprz ziarnisty i ziele angielskie rozgniatam lekko w moździerzu, aby łatwiej wydostały się z nich aromaty.
Mięso wrzucam do zimnej wody i gotuję na malutkim ogniu 2-3 godziny. Po tym czasie dorzucam warzywa i przyprawy. Gotuję do miękkości warzyw i gotowe! Koniecznie podawać z pietruszką, koperkiem lub szczypiorkiem!
Rady od czytelników
siostra_igi1987 Tona lubczyku i listków selera i żadne kostki nie są u nas potrzebne 🙂 fajny aromat daje jeszcze podpieczenie całej wloszczyzny w piekarniku przed gotowaniem, polecam 🙂
athens_photomania_Do wywaru z mięsa dodaje dużo pora,Selera naciowego, natki pietruszki ziela angielskiego. Dużo marchewki i dwie łyżki oliwy z oliwek
beata.rusin Szczypta cynamonu też robi dobrą robotę 😋
malgo871 Przypalona cebula i dwa ząbki czosnku😉
rodzinadajerade Ja w sumie nie gotuję rosołów tylko buliony warzywne ale w sumie oprócz mięsa skład jest identyczny. Moje składniki, które „robią robotę” to opalana cebula, kawałek korzenia kurkumy i dosłownie malutki kawaleczek imbiru
aangelica_angiee Dużo warzyw i piękne mięso tak może być piękne 😋 piękny kawałek wołowiny i drobiu, warzywa i gotowanie na bardzo małym ogniu a raczej parzenie min 1.5 godz a wołowinę gotuje przed dodaniem drobiu i warzyw godzinę czyli razem 2.5 godz. Liść laurowy, sól, pieprz, ziele angielskie i tyle
Domowe kostki rosołowe, domowa przyprawa uniwersalna
Wiele osób narzeka, że przygotowanie rosołu jest pracochłonne, a kostki rosołowe są przecież takie wygodne, bo wystarczy wyjąć z opakowania i wrzucić do zupy. Dla Was też mam rozwiązanie. Jeśli będziecie gotować rosół zróbcie go w bardzo dużej ilości i zamroźcie. Jeśli rosół odparujecie zmniejszając jego objętość możecie zamrozić go w pojemniczkach na lód. W ten sposób będziecie mieć zawsze w zamrażarce zdrowe kostki rosołowe.
Możecie też w takich pojemnikach mrozić natkę pietruszki lub koperek, dzięki czemu będziecie mieć gotowy dodatek do zupy.
A jeśli chcecie zrobić zdrową przyprawę à la Vegeta zajrzyjcie do mojego wcześniejszego wpisu:
Domowa przyprawa warzywna à la Vegeta