Proszki do prania BALJA

Proszki do prania BALJA

Proszku do prania Balja używam od grudnia 2019 roku. Jestem bardzo zadowolona z ich skuteczności, a jednocześnie dostaję też mnóstwo pozytywnych opinii od osób, które kupiły je z mojego polecenia. Dziś opowiem Wam trochę więcej o ich składzie i o tym dlaczego tak bardzo lubię środki czystości od Balja.

PRODUKOWANE W POLSCE

Moja przygoda z produktami Balja zaczęła się od zestawu do zmywania w zmywarce (recenzja proszku, soli oraz nabłyszczacza do zmywarki). Kilka miesięcy później zaczęłam testować również ich produkty do prania i tak samo jak w przypadku produktów do zmywarki, tu również nie byłam rozczarowana.

Paczka ze sklepu balja.pl przychodzi zapakowana bez użycia plastikowych wypełnień, a w środku proszek do prania w kartonach. Wyjątkiem jest jedynie wybielacz do ubrań, którego opakowanie musi być wielomateriałowe. Po otwarciu każdego kartonu z proszkiem do prania znajdujemy w środku kartonową miarkę do samodzielnego złożenia. Na tylnej stronie kartonu znajdziemy informacje ile takich miarek proszku powinniśmy używać na jedno pranie. 1 miarka to około 20 gramów proszku. Zakładając, że mamy średniotwardą wodę i średnio zabrudzone ubrania powinniśmy zastosować 2 miarki, czyli około 40 gramów proszku. Oznacza to, że cały karton 1,6 kg starczy nam na 40 prań, więc biorąc pod uwagę aktualną cenę 32,95 zł wychodzi, że za jedno pranie płacimy 82 grosze. Patrząc na to, że większość sklepowych kapsułek do prania z kiepskim dla naszego zdrowia i środowiska składem kosztuje ponad 1 zł za sztukę to uważam za cena tego proszku jest bardzo atrakcyjna. To kolejny dowód na to, że zdrowe i ekologiczne sprzątanie wcale nie jest droższe. No dobra, ale co to znaczy zdrowe? Jaki skład ma ten proszek?

PROSZEK DO KOLORU BALJA

SKŁAD: węglan sodu, siarczan sodu, chlorek sodu, cytrynian sodu, 5-15% mydło*, krzemian sodu, karmeloza sodu*, karboksymetyloinulina*, enzymy.

Węglan sodu to inaczej soda kalcynowana, czyli substancja zapewne bardzo dobrze znana każdej osobie, która kiedykolwiek sama robiła proszek do prania. Siarczan sodu, inaczej sól EPSOM, znany jest każdemu wielbicielowi floatingu, ale relaksacyjne kąpiele to nie jedyne jego zastosowania. Jest to sól bardzo pomocna przy różnych dolegliwościach, stosowana zarówno doustnie jak i na skórę czy włosy. Oczywiście jej cudowne właściwości możemy wykorzystać również podczas sprzątania stąd też jej obecność w omawianym proszku. Chlorek sodu, to jak zapewne wiecie sól kuchenna, więc tu tez nie ma się czego obawiać. Cytrynian sodu to składnik często wykorzystywany w przemyśle spożywczym, więc ponownie nie mamy się czego bać. W środkach czystości zajmuje się między innymi zmiękczaniem wody, czyli zastępuje szkodliwe i kiedyś bardzo popularne fosforany. Dalej mamy mydło, dokładnie mydło Aleppo, czyli jedno z najbardziej znanych i cenionych mydeł na świecie. Do jego produkcji wykorzystywane są oliwa z oliwek i olej laurowy. Nie dość, że oczyszcza to jest dodatkowo uznawane za bardzo bezpieczne dla skóry i popularne wśród osób z jej problemami. Krzemian sodu zabezpiecza naszą pralkę przed korozją. Karboksymetyloinulina brzmi groźnie, ale otrzymuje się ją z korzenia lukrecji, a w środkach czystości reaguje z jonami z twardej wody. Na koniec jeszcze enzymy, tak, takie same enzymy jakie są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Enzymy nie tylko wspomagają rozkładanie niektórych zanieczyszczeń z naszych ubrań, ale również zapobiegają mechaceniu i niszczeniu tkanin.

PROSZEK DO BIAŁEGO BALJA

SKŁAD: wodorowęglan sodu, siarczan sodu, węglan sodu, chlorek sodu, 5-15% związki wybielające na bazie tlenu (nadwęglan sodu), cytrynian sodu, 5-15% mydło*, krzemian sodu, karmeloza sodu*, karboksymetyloinulina*, enzymy.

Proszek do białego dodatkowo zawiera wodorowęglan sodu, czyli sodę oczyszczoną, nadwęglan sodu, który jest popularnym ekologicznym wybielaczem oraz karmelozę sodu, stabilizator i substancja przeciwzbrylająca, czyli kolejny składnik, który jest również stosowany jako dodatek do żywności.

PODSUMOWANIE

Produkowane w Polsce przez małą firmę, która w swojej ofercie ma jedynie produkty z dobrym składem. Co więcej, nie pakują do plastiku. Do tego dobry skład i skuteczne działanie w atrakcyjnej cenie.

Próbowałam doszukać się jakiegoś minusa, żeby nie było, że te proszki takie idealne, ale to jest zadanie chyba niewykonalne. Ewentualnie malutki minusik mogłabym dać za enzymy, bo przez nie istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Z założenia, proszki do prania Balja nie są przeznaczone do prania ubranek dziecięcych, gdyż to właśnie ich delikatna skóra jest bardziej narażona. Jednak jeśli reakcja nie występuje to jestem przekonana, że proszek o takim składzie jest lepszym wyborem niż wiele intensywnie pachnących produktów nazywanych jako proszki dla dzieci.

Warto wiedzieć również, że proszki do prania Balja są również odpowiednie dla wegan.

Co sądzę o proszkach do prania Balja?

Zobacz też:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *