Jaką butelkę do picia wybrać?

Jaką butelkę do picia wybrać?

Czy butelka na wodę, termos, bidon lub kubek termiczny mogą wpływać na nasze zdrowie? Mogą! Dlatego tak ważne jest świadome przeanalizowanie różnych produktów i wybranie takiego, który nie będzie dla nas potencjalnie niebezpieczny.

Z JAKIEGO MATERIAŁU WYKONANO TĄ BUTELKĘ?

Najtańsze, a zarazem najłatwiej dostępne są butelki plastikowe. Szczególnie jeśli szukacie butelki na wodę, butelki ze smoczkiem dla dziecka lub bidonu. Ich dodatkowym plusem jest też lekkość. Jednak ja jestem przeciwniczką plastiku i unikam go gdzie tylko się da, więc i w tym przypadku będę Was zachęcała, żeby tam gdzie to możliwe wybierać produkty nie zawierające tworzyw sztucznych. A jeśli już decydujemy się na tworzywo sztuczne to warto wiedzieć z czym dokładnie mamy do czynienia.

POLIWĘGLAN (PC)

Butelki i bidony z poliwęglanu są coraz rzadziej spotykane na sklepowych półkach. Warto wiedzieć, że z tego tworzywa wykonywano kiedyś butelki do karmienia dzieci, ale zostało to zakazane. Dlaczego? W produkcji poliwęglanu stosowany jest bisfenol A (BPA – niebawem dokładniejszy wpis o BPA), a substancja ta została uznana za niebezpieczną dla dzieci. W związku z tym wykonane z tego tworzywa butelki ze smoczkiem zniknęły ze sklepowych półek. Obecne wyniki badań sugerują, że substancja ta jest zagrożeniem również dla dorosłych, w związku z czym być może jej stosowanie zostanie zakazane również w innych produktach do kontaktu z żywnością. Jednak obecnie butelki z PC wciąż dostępne są w sklepach i warto na nie uważać. Oczywiście poliwęglan może być również wykonywany bez użycia BPA, ale często zastępowany jest podobnymi substancjami, dlatego ja mam do niego bardzo ograniczone zaufanie.

POLIPROPYLNE (PP)

Polipropylen jest uznawany za jedno z tych bezpieczniejszych tworzyw sztucznych, jednak nie oznacza to, że jest w 100% bezpieczny. Badania pokazują, że wyparzanie wykonanych z polipropylenu butelek oraz umieszczanie w nich gorących napojów powoduje uwalnianie mikroplastiku do napoju. 

Jesienią 2020 roku nasze media obiegła informacja, że niemowlęta wypijają z mlekiem modyfikowanym z butelek polipropylenowych 1,6 miliona cząstek mikroplastiku dziennie! Naukowcy z Trinity College w Dublinie w swoich testach wykazali, że wyparzanie oraz umieszczanie gorącego mleka w butelce przyczynia się do uwalniania maleńkich drobinek butelki.

Dlatego jeśli sięgacie po butelki lub bidony wykonane z tego tworzywa po wyparzaniu należy przepłukać je zimną wodą i nie powinno się umieszczać w nich ciepłych napojów.

TRITAN

Gdybym sama miała kupić butelkę wykonaną z jakiegoś tworzywa sztucznego postawiłabym właśnie na Tritan.  Producent deklaruje, ze jego tworzywo nie zawiera BPA, BPS i ftalanów oraz jest wolne od aktywności estrogenowej i androgennej. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych tworzyw sztucznych nie powinien wpływać na nasz układ hormonalny.

Jednocześnie nie ufam mu w 100%. Przeanalizowałam setki badań naukowych, ale tworzywo to bardzo rzadko było w nich testowane. Nie znalazłam też żadnego badania sprawdzającego uwalnianie mikroplastiku z wykonanych z Tritanu opakowań.

BUTELKI BEZ PLASTIKU

Jak wiecie ja unikam plastiku gdzie tylko się da, więc również w butelkach i bidonach dla mnie i dla moich dzieci postawiłam na rozwiązania, które go nie zawierają lub zawierają go w niewielkich ilościach.

Teraz omówię kilka propozycji, które sama przetestowałam lub które zostały mi polecone przez moich czytelników na Instagramie.

BUTELKI I BIDONY DLA DZIECI

PURA

Butelki Pura towarzyszą nam już od kilku lat i wielokrotnie je polecałam. My mamy dwie butelki ze sklepu Baby and Travel: butelkę 550 ml i termobutelkę 475 ml. Ta druga ma podwójne izolowane ścianki przez co jest cięższa, a wielkością jest odrobinę wyższa od tej o większej pojemności. Jak każda butelka termiczna NIE MOŻE BYĆ MYTA W ZMYWARCE. Zwykłą butelkę możemy spokojnie w niej myć. 

Butelki te wykonane są ze stali nierdzewnej, mają też stalową zakrętkę i do tego ustniki wykonane z silikonu medycznego.

Ustników jest 5 rodzajów i można je dowolnie wymieniać, więc z tej samej butelki niemowlak może pić mleko, starszak wodę z ustnikiem niekapkiem, a w razie czego i dorosły może skorzystać po wymianie ustnika. Dlatego producent reklamuję tę butelkę jako rosnącą razem z dzieckiem.

W ofercie butelki w różnych rozmiarach, kolorach, a ustniki można kupić oddzielnie, aby mieć wszystkie te których potrzebujemy.

Silikonowe zamknięcia są szczelne, a ustnik niekapek i słomka dla dzieci nie przeciekają, ale niestety jeśli rzucimy butelkę luzem do torby przy założonym ustniku dla dorosłych to może on zostać podważony i się otworzyć. Uwielbiam te butelki, ale niestety sama doświadczyłam zalania torebki, więc wolę Was ostrzec.

EVERYDAY BABY

Butelki Everyday Baby również dostałam kiedyś do testów ze sklepu Baby and Travel. Myślę, że to świetne rozwiązanie na pierwszą butelkę dla dziecka, ale podobnie jak w przypadku butelek Pura mamy tu wymienne ustniki (smoczek, niekapek, słomka) oraz dodatkowo wygodny uchwyt. 

Butelki Everyday Baby wykonane są ze szkła borokrzemowego i pokryte silikonem, który zmniejsza ryzyko stłuczenia oraz zabezpieczna przed rozsypaniem szkła. Butelki można myć w zmywarce. 

B.BOX

Większość rodziców zna plastikowe bidony B.Box, ale mało kto wie, że dostępne są one również jako stalowe bidony termiczne. Bidony te mają oczywiście plastikową zakrętkę, ale z tego co słyszałam (sama ich nie testowałam) nie przeciekają, a zamknięcie jest na stałe przymocowane do bidonu, więc jest to plus w porównaniu do wcześniej omawianych butelek.

Zdjęcie z ceneo.pl

SKIP HOP

Stalowy bidon Skip Hop był pierwszym bidonem mojego starszego syna. Używaliśmy go przez jakieś pół roku i świetnie się spisywał, ale niestety w wyniku upadku pękła plastikowa nakrętka i bidon nie nadawał się już do użycia. W przypadku butelek Pura oraz Everyday Baby mamy możliwość dokupienia akcesoriów, tu takiej możliwości nie znalazłam.

Producent informuje, że wykorzystane tworzywo sztuczne nie zawiera BPA, ftalanów i PVC.

Zdjęcie z ceneo.pl

BUTELKI I BIDONY DLA DOROSŁYCH

Gdy kupowałam butelkę na wodę zależało mi na tym, aby była stalowa. Spytałam na Instagramie o polecenia i dostałam ich całe mnóstwo, ale niestety okazało się, że większość tych butelek miała plastikowe korki. Niestety zazwyczaj w ich opisie nie jest to uwzględnione, ani nie widać na zdjęciach samego korka. I w ten oto sposób najpierw kupiłam stalową butelkę Dafi, która nie dość, że miała plastikowy korek to jeszcze mi przeciekała. Dostałam mnóstwo wiadomości od osób zadowolonych z jej użytkowania, więc możliwe, że trafiłam na wadliwy produkt. 

Miałam ją krótko, bo z powodu przeciekania nosiłam ją w ręku i szybko zgubiłam. Wówczas postawiłam na dość popularną butelkę Ragsy. Korek od zewnątrz jest stalowy, więc myślałam, że również od środka. Niestety myliłam się, ale póki co wciąż jej używam.

Poniżej zamieściłam propozycje kilku butelek, które z tego co mi wiadomo mają korki w całości stalowe, ale jednocześnie zaznaczam, że ich nie testowałam i nie widziałam na żywo, więc poniższe informacje bazują na wiadomościach od moich czytelników oraz opisów ze sklepów internetowych.

KLEAN KANTEEN

W ofercie Klean Kanteen znajdziecie bardzo dużo różnych stalowych butelek, kubków termosów, a nawet butelek i bidonów dla dzieci. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie te produkty mają stalowe korki. Na szczególną uwagę zasługuje butelka Reflect, której korek wykonany jest ze stali, a na górze ma bambusowy element dekoracyjny. Butelka dostępna jest w różnych rozmiarach, a przy korku zamontowany jest uchwyt, za który można ją trzymać lub gdzieś przycepić.

Zdjęcie z ceneo.pl

A jeśli szukacie termosu z oddzielnym kubkiem, który jednocześnie nie będzie miał plastikowych elementów to może spodoba Wam się termos Klean Kanteen Tkpro. Dostępny w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych.

Zdjęcie z ceneo.pl

BAMBAW

Butelka Bambaw wygląda podobnie jak Klean Kanteen, ale jest sporo tańsza. Dostępne są pojemności 500, 750 i 1000 ml. Korek stalowy, a producent deklaruje, że butelka trzyma ciepło do 12 h.

DOMESTIC

W ofercie sklepu domestic.com znajdziecie butelki Domestic Thermo Bottle termiczne w rozmiarach: 480, 500, 660, 900, 1200 oraz aż 1920 ml. Nie wszystkie te butelki wyposażone są w stalowy korek, ale można go dodatkowo dokupić.

LURCH

Kolejna butelka, której korek jest stalowy to butelka Lurch. To co ją wyróżnia to duży wybór kolorów.

BLACK + BLUM

Butelki Black + Blum znalazłam w wersjach szklanej i stalowej. W obu przypadkach producent informuje, że woda nie ma styczności z plastikiem. 

24BOTTLES

A najpiękniejsze butelki jakie widziałam to 24Bottles. Mamy do wyboru dwie wersje: zwykłe stalowe butelki i butelki termiczne CLIMA. Wersji kolorystycznych jest kilkadzisiąt i możecie je wszystkie obejrzeć na https://24bottles.com/ a w Polsce dostępne są m.in. w Zalando, Fabryka Form i Allegro. Po przejrzeniu wielu różnych ogłoszeń wydaje mi się, że wszystkie te butelki mają stalowe korki. Plusem jest też to, że korek można dokupić

I to by było na tyle. Dostałam mnóstwo poleceń butelek, ale kiedy sprawdzałam je dokładniej okazywało się, że ich korki są plastikowe. Jeśli jednak znacie jakieś butelki, które są w całości stalowe to piszcie w komentarzach. 

Wszystkie linki do butelki/bidonów znajdujące się w tym wpisie są linkami afiliacyjnymi pochodzącymi z portalu Ceneo. Żaden z produktów nie jest polecany w ramach płatnej współpracy.



2 thoughts on “Jaką butelkę do picia wybrać?”

  • Dobry artykuł. Zabrakło omówienia plastiku HDPE, który jest uważany za najbezpieczniejszy. Jesli chodzi o butelki szklane, to można używać takich, jak na wino. Kosztują kilka złotych i mają korkową zatyczkę.

    • Słuszna uwaga co do tych butelek szklanych. Całkiem zapomniałam o tym napisać, a przecież sama od kilku miesięcy używam szklanej, w której kupiłam jakiś gazowany napój i uważam, że jest świetna! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *