o chemii wokół nas

Tabletki do zmywarki ECOZONE Classic all in one

Tabletki do zmywarki ECOZONE Classic all in one

ECOZONE to powstała w 1997 roku w Wielkiej Brytani firma zajmująca się produkcją ekologicznych środków czyszczących. W swoim asortymencie mają wiele ciekawych produktów dzięki którym możemy lepiej zadbać o swoje zdrowie oraz środowisko. Dziś przygotowałam dla Was recenzję tabletek do zmywarki, które kupiłam jakiś czas temu.

Składniki

Na opakowaniu widnieje skład:

15-30%: związki wybielające na bazie tlenu, <5%: polikarboksylany, niejonowe środki powierzchniowo czynne, enzymy(AMYLAZY,PROTEAZY)

Jednak producent informuje też, że na stronie www.ecozone.com możemy znaleźć dokładną listę składników, co jak dla mnie jest bardzo dużym plusem. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jakie substancje zostały użyte, a nie jak w większości poznać tylko grupy związków, które niestety niewiele mogą nam powiedzieć.


PEŁNY SKŁAD:

Sodium Carbonate, Sodium Carbonate Peroxide, Sodium Silicate, Sodium Citrate, Alcohol propoxylate Ethoxylate, Sodium Sulfate, Sodium bicarbonate, Sodium Chloride, Tetraacetyl Ethylene Diamine, Polyethilenglicol, Citric Acid, 2- Propenoic Acid, Sodium salt, Enzymes, sodium carboxymethyl inulin, Alchilpolyglucoside, Polysiloxane, Talc,1,2-Propylene Glycol, Hydrated Amorphous Silica,1,2,3 -Benzotriazole


Wiem, że większości osób skład ten niewiele powie, dlatego poniżej wyjaśniłam Wam co oznaczają nazwy kilku pierwszych składników. Przypominam, że nazwy te ułożone są nieprzypadkowo, a zgodnie z ilością substancji w tabletkach.

Sodium carbonate – węglan sodu, inaczej soda piorąca lub soda kalcynowana. Popularny składnik domowych proszków do prania i tabletek do zmywarki

Sodium Carbonate Peroxide – nadwęglan sodu. Środek utleniający powszechnie wykorzystywany jako ekologiczny wybielacz w proszkach do prania, tabletkach do zmywarek, proszkach czyszczących, chemii gospodarstwa domowego, zamiast chloru.

Sodium Silicate – krzemian sodu. Środek ścierny i polerujący występujący w pastach do zębów. Wspomagający mechaniczne usuwanie zabrudzeń.

Sodium Citrate – cytrynian sodu regulator pH, przeciwutleniacz, substancja konserwująca i niwelująca zapachy.

Alcohol propoxylate Ethoxylatetu chyba wkradł się błąd w nazwie, ale najprawdopodobniej chodzi o niejonowe środki powierzchniowo czynne. Cechują się one szybką biodegradacją i tolerancją twardości wody, nie stwierdzono szkodliwego działania.

Sodium Sulfate – siarczan sodu (inaczej sól glauberska) używany w medycynie jako środek na zaparcia. Jest higroskopijny, czyli pochłania wodę.

Sodium bicarbonate – wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona.

Sodium Chloride – chlorek sodu, czyli sól kuchenna.

Tetraacetyl Ethylene Diamine –  Tetraacetyl etylenodiamina, TAED to aktywator wybielacza tlenu w niskiej temperaturze. Dzięki niemu tabletki będą działać zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach.

Polyethilenglicol – znów błąd w nazwie? Prawdopodobnie chodzi o glikol polietylenowy, czyli tzw. PEG. Niestety ta substancja nie jest dobra.

Citric acid – kwas cytrynowy to samo co kwasek cytrynowy

 

Certyfikaty:

Allergy UK

Vegan

Cruelty-Free International

 

Moja ocena:

Tabletki dobrze się rozpuszczają, naczynia są domyte, brak osadu na naczyniach. Jedynym minusem było to, że tabletki, które zamawiałam przez internet doszły do mnie już trochę pokruszone. Kompletnie by mi to nie przeszkadzało, gdyby nie potrzeba zdejmowania folijki. Opakowania musiałam otwierać bezpośrednio nad komorą na tabletkę, aby nie porozsypywać pokruszonych tabletek po całej kuchni.  Dodatkowo każda folijka na tabletce to dodatkowy śmieć, co dla mnie jest minusem. Jeżeli chodzi o skład to znów mamy do czynienia z produktem lepszym niż standardowe, najbardziej popularne tabletki, ale nie jest to produkt idealny. Przyczypiłabym się np. do glikolu polietylenowego.

Minusy: zdejmowana folijka PET

Podsumowując, znów uważam, że jest to produkt godny polecenia, ale w moim rankingu w dalszym ciągu prowadzi proszek do zmywania w zmywarkach od Balja.

 

INFORMACJE

Koszt: około 30 zł za opakowanie zawierające 25 tabletek

Gdzie kupić: drogerie internetowe, ja kupowałam na betterland.pl

 


Sprawdź też inne wpisy w tematyce zmywarek:

Produkty do zmywarek Balja

Tabletki do zmywarki Sunlight Powered by Nature All in 1

Jak używać zmywarki w zdrowym domu?

Tabletki do zmywarki – analiza składuDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.