TV-BZDURY: gumy na ból gardła

TV-BZDURY: gumy na ból gardła

Lek ma leczyć, nie smakować

Firmy farmaceutyczne wymyślają wciąż nowe sposoby jak przekonać dzieci do ich wyrobów. Kiedy ja jako dziecko byłam chora i marudziłam, że syropek nie smakuje, zawsze słyszałam „to jest lekarstwo, ono nie ma smakować tylko ma leczyć”.

Ja wiem, że to jest wygodne kiedy dziecko chętniej przyjmie lekarstwo, kiedy nim nie pluje, albo nie wymiotuje zaraz po podaniu, bo było nie smaczne. Ale czy podając leki, które smakują nie spowodujemy, że dziecko będzie chciało więcej tego smacznego lekarstwa. Co jeśli będzie symulować chorobę, aby je dostać? A co jeśli  dostanie się do szafki z lekarstwami i będzie je wyjadać jak słodycze? Pamiętam, że kiedy miałam ze 12 lat zazdrościłam bratu, bo miał smaczny, truskawkowy syrop. Czasami kiedy mama nie widziała zdarzało mi się go trochę wypić. Bo smaczny był.

Opowiem Wam też inną historię, która wydarzyła się w mojej rodzinie. Dwóch braci pod nieobecność rodziców dobrało się do tabletek, które miały smaczną otoczkę. Starszy z braci zjadał otoczkę, a rdzeń tabletki wypluwał. Młodszy, nie wpadł na to, aby wypluć rdzeń i zjadał całe tabletki. Dziecko udało się uratować, ale niewiele brakowało.

Nie uczmy dzieci, że lekarstwa to coś dobrego, nie porównujmy ich do cukierków, gum, czy innych przyjemnych rzeczy. Lekarstwo ma leczyć, a nie smakować!

Natursept MED gumy

Wróćmy jednak do gum Natursept na ból gardła dla dzieci od trzeciego roku życia, które chciałam dziś omówić.

Jest to wyrób medyczny (nie lek, a to różnica) o następującym składzie:

syrop glukozowy, cukier, tłuszcze roślinne częściowo utwardzone (olej palmowy, olej z jąder pestek drzewa Shea, olej z soi, olej rzepakowy, olej kokosowy), sorbitol, dekstryna, koncentrat soku pomarańczowego, kwas cytrynowy, wyciąg z porostu islandzkiego, naturalny aromat pomarańczowy, kwas L-askorbinowy, wyciąg z korzenia prawoślazu, suszony koncentrat z aronii, wyciąg z liści szałwii, lecytyna sojowa, sól, ekstrakt z papryki, agar

Dwa główne składniki to syrop glukozowy i cukier, czyli potwierdzenie, że ten produkt ma być dla dziecka niczym słodycze. Pomijam już fakt, że w niektórych przypadkach cukier może utrudniać leczenie. Dalej mamy mieszaninę tłuszczów roślinnych częściowo utwardzonych. I tu nie ważne, czy będzie to tłuszcz palmowy, Shea czy rzepakowy, gdyż wszystkie tłuszcze częściowo utwardzone są niezdrowe! Należy ich unikać za wszelką cenę, szczególnie w produktach dla dzieci!  A jako czwarty składnik mamy sorbitol, czyli słodzik, aby upewnić się, że guma będzie wystarczająco słodka. 😐

Lizaki na ból gardła są znacznie lepszym rozwiązaniem, gdyż nie posiadają częściowo utwardzonych tłuszczów, ale też mają cukier na pierwszym miejscu!!! Jak dla mnie to cukierek, który posiada oprócz cukru kilka składników, które mogą pomóc na ból gardła. Ale to wciąż cukierek!!!

Pamiętajcie, jeśli coś ma leczyć nie musi smakować!!!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *