Nie łącz sody oczyszczonej z octem!!!

Nie łącz sody oczyszczonej z octem!!!

Mogę się założyć, że każda z osób, które robiły kiedyś domowe środki czyszczące spotkała się z przepisem, w którym trzeba było połączyć ze sobą sodę i ocet. Po zmieszaniu tych substancji mamy widowiskową reakcję, powstaje piana, wszystko się porusza. To chyba dlatego wiele osób uważa, że otrzymana mikstura ma super właściwości sprzątające. Niestety nic bardziej mylnego!

Aby dobrze zrozumieć zasady działania domowych środków czyszczących warto przypomnieć sobie lekcje chemii ze szkoły, a dokładniej skalę pH. Woda ma pH około 7, czyli jest obojętna, ocet jest kwaśny, a roztwór sody będzie zasadowy.

pH roztworów używanych do sprzątania ma bardzo duże znaczenie. Po pierwsze te najbardziej kwaśne i najbardziej zasadowe mogą uszkodzić niektóre powierzchnie. Trzeba używać ich bardzo ostrożnie, stosując również środki ochrony osobistej.

Brud to też substancje chemiczne i stosowane środki czyszczące powinny być dobierane konkretnie do danego zanieczyszczenia, ale też do powierzchni na której on się znajduje.

I tak np. kwasy usuwają zabrudzenia nieorganiczne takie jak osad z kamienia, mydła czy rdza. Mogą posiadać właściwości dezynfekcyjne. Oznacza to, że np. ocet świetnie sprawdzi się w łazience, gdzie nie tylko usunie kamień, ale również zadziała dezynfekująco.

Zasady usuwają zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, czyli tłuszcze, oleje, farby, woski, sadzę oraz zabrudzenia białkowe. Jeśli chcemy wyczyścić przypalenia w kuchence lub piekarniku doskonale sprawdzi się soda.

A co się stanie jeśli obie te substancje ze sobą połączymy? Niektórzy chyba uważają, że powstanie wielofunkcyjny, super środek czyszczący. Niestety to nie jest prawda!

Chemiczna nazwa sody to wodorowęglan sodu, a octu kwas octowy. Jeśli zmieszamy obie te substancje dojdzie do burzliwej reakcji, w której powstają octan sodu, dwutlenek węgla i woda. Octan sodu to substancja, o lekko kwaśnym pH, która niestety nie jest skuteczną substancją czyszcząca. Dwutlenek węgla to ten gaz, który ucieka z gazowanych napojów, a woda, no cóż, też wspaniałych właściwości czyszczących nie posiada. Okazuje się, że z dwóch bardzo dobrze działających substancji zrobiliśmy mieszaninę, która wcale nie jest cudownym środkiem czyszczącym.

Co ciekawe, bardzo często, gdy widzę, że ktoś napisze, że sody octu nie powinno się mieszać pod spodem pojawiają się komentarze, że to nie prawda, że mieszanina sody z octem jest cudowna i że ktoś jej używa i wciąż używać będzie. Z czego to wynika? Po pierwsze ta mieszanina faktycznie działa, ale nie tak dobrze jak roztwór octu czy sody zastosowane oddzielnie. Przypuszczam, że jest to spowodowane tym, że taka reakcja nigdy nie zachodzi w 100% i wówczas mogą działać również te pozostałości, które nieprzereagowały. Po drugie, jeśli używa się świeżo przygotowanej mieszaniny, w której reakcja wciąż zachodzi uwalniający się dwutlenek węgla powoduje powstawanie piany, a ta może unosić cząsteczki brudu. Po trzecie, często spotykałam się z przepisami, w których stosowano gorący ocet lub całość zalewano gorącą wodą. I to właśnie ta podwyższona temperatura powoduje lepsze efekty.

PROSTY EKSPERYMENT

Do wyczyszczenia miałam szybę w piekarniku. Były na niej przypalenia, do których według tego co napisałam wcześniej najlepiej powinna sprawdzić się soda.

OCET SODA+WODA SODA+OCET

Przygotowałam 3 roztwory: ocet, sodę zmieszaną z odrobiną wody i sodę zmieszaną z octem. W każdym z nich zamoczyłam wacik kosmetyczny, który następnie ułożyłam na szybie piekarnika i pozostawiłam na 15 minut. Po tym czasie lekko potarłam szybę każdym z wacików. Powierzchnię spłukałam wodą.

OCET – brak zmian

ROZTWÓR SODY Z WODĄ – szyba wyczyszczona już po lekkim przetarciu

SODA + OCET – szyba czystsza niż na początku, dłuższe szorowanie mogłoby usunąć całość brudu

Próbowałam przygotować dla Was zdjęcia, ale szyba nie była aż tak brudna, aby aparat wyłapał różnicę. Dlatego musicie uwierzyć mi na słowo.;)

A jeśli uda mi się kiedyś wyhodować odpowiednio brudną powierzchnię obiecuję, że ponowie eksperyment i wszystko Wam zademonstruję. Tymczasem musicie mi wierzyć na słowo lub zrobić taki test własnoręcznie. 😉

INNE ZŁE POŁĄCZENIA

soda + kwasek cytrynowy (soda z innymi kwasami zadziała podobnie jak z octem)

soda + sok z cytryny

mydło (jest zasadowe tak jak soda) + ocet

mydło + kwasek cytrynowy

mydło + sok z cytryny

Więcej o kiepskich połączeniach i złych radach z internetu przeczytacie w moim e-booku „Zdrowy dom – Sprzątanie”


TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Obraz Monfocus z Pixabay

Polub i udostępnij:


1 thought on “Nie łącz sody oczyszczonej z octem!!!”

  • Witam, jestem mistrzynią w przypalaniu garnków. Mam te stalowe z Ikei i przetestowałam już ocet i kwasek osobno i muszę przyznać, że tylko ta mieszanka pomaga usunąć centymetrowy węgiel po spalonej żurawinie. Octu używam na co dzień do czyszczenia garnków z kamienia i są wyczyszczone na błysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


error

Podoba Ci sie mój blog?Udostępnij go i polub