index

Czy warto kupować na Aliexpress?

Czy warto kupować na Aliexpress?

Na chińskich platformach zakupowych jest na pewno tanio, ale czy warto tam kupować? Czy zakupione tam produkty mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie? I jak to wpływa na nasze środowisko?

BPA – czy mamy się czego bać?

BPA – czy mamy się czego bać?

„Gdyby BPA był niebezpieczny to zostałby zakazany, skoro zakazu nie ma to widocznie nie musimy się niczego bać” – taką zasadę przyjmuje wiele osób. Czy jest to rzeczywiście prawda? Czy migrująca z tworzyw sztucznych substancja jest dla nas bezpieczna? Przyjrzyjmy się jej uważniej. CZY COŚ 

Jaką butelkę do picia wybrać?

Jaką butelkę do picia wybrać?

Czy butelka na wodę, termos, bidon lub kubek termiczny mogą wpływać na nasze zdrowie? Mogą! Dlatego tak ważne jest świadome przeanalizowanie różnych produktów i wybranie takiego, który nie będzie dla nas potencjalnie niebezpieczny.

Z JAKIEGO MATERIAŁU WYKONANO TĄ BUTELKĘ?

Najtańsze, a zarazem najłatwiej dostępne są butelki plastikowe. Szczególnie jeśli szukacie butelki na wodę, butelki ze smoczkiem dla dziecka lub bidonu. Ich dodatkowym plusem jest też lekkość. Jednak ja jestem przeciwniczką plastiku i unikam go gdzie tylko się da, więc i w tym przypadku będę Was zachęcała, żeby tam gdzie to możliwe wybierać produkty nie zawierające tworzyw sztucznych. A jeśli już decydujemy się na tworzywo sztuczne to warto wiedzieć z czym dokładnie mamy do czynienia.

POLIWĘGLAN (PC)

Butelki i bidony z poliwęglanu są coraz rzadziej spotykane na sklepowych półkach. Warto wiedzieć, że z tego tworzywa wykonywano kiedyś butelki do karmienia dzieci, ale zostało to zakazane. Dlaczego? W produkcji poliwęglanu stosowany jest bisfenol A (BPA – niebawem dokładniejszy wpis o BPA), a substancja ta została uznana za niebezpieczną dla dzieci. W związku z tym wykonane z tego tworzywa butelki ze smoczkiem zniknęły ze sklepowych półek. Obecne wyniki badań sugerują, że substancja ta jest zagrożeniem również dla dorosłych, w związku z czym być może jej stosowanie zostanie zakazane również w innych produktach do kontaktu z żywnością. Jednak obecnie butelki z PC wciąż dostępne są w sklepach i warto na nie uważać. Oczywiście poliwęglan może być również wykonywany bez użycia BPA, ale często zastępowany jest podobnymi substancjami, dlatego ja mam do niego bardzo ograniczone zaufanie.

POLIPROPYLNE (PP)

Polipropylen jest uznawany za jedno z tych bezpieczniejszych tworzyw sztucznych, jednak nie oznacza to, że jest w 100% bezpieczny. Badania pokazują, że wyparzanie wykonanych z polipropylenu butelek oraz umieszczanie w nich gorących napojów powoduje uwalnianie mikroplastiku do napoju. 

Jesienią 2020 roku nasze media obiegła informacja, że niemowlęta wypijają z mlekiem modyfikowanym z butelek polipropylenowych 1,6 miliona cząstek mikroplastiku dziennie! Naukowcy z Trinity College w Dublinie w swoich testach wykazali, że wyparzanie oraz umieszczanie gorącego mleka w butelce przyczynia się do uwalniania maleńkich drobinek butelki.

Dlatego jeśli sięgacie po butelki lub bidony wykonane z tego tworzywa po wyparzaniu należy przepłukać je zimną wodą i nie powinno się umieszczać w nich ciepłych napojów.

TRITAN

Gdybym sama miała kupić butelkę wykonaną z jakiegoś tworzywa sztucznego postawiłabym właśnie na Tritan.  Producent deklaruje, ze jego tworzywo nie zawiera BPA, BPS i ftalanów oraz jest wolne od aktywności estrogenowej i androgennej. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych tworzyw sztucznych nie powinien wpływać na nasz układ hormonalny.

Jednocześnie nie ufam mu w 100%. Przeanalizowałam setki badań naukowych, ale tworzywo to bardzo rzadko było w nich testowane. Nie znalazłam też żadnego badania sprawdzającego uwalnianie mikroplastiku z wykonanych z Tritanu opakowań.

BUTELKI BEZ PLASTIKU

Jak wiecie ja unikam plastiku gdzie tylko się da, więc również w butelkach i bidonach dla mnie i dla moich dzieci postawiłam na rozwiązania, które go nie zawierają lub zawierają go w niewielkich ilościach.

Teraz omówię kilka propozycji, które sama przetestowałam lub które zostały mi polecone przez moich czytelników na Instagramie.

BUTELKI I BIDONY DLA DZIECI

PURA

Butelki Pura towarzyszą nam już od kilku lat i wielokrotnie je polecałam. My mamy dwie butelki ze sklepu Baby and Travel: butelkę 550 ml i termobutelkę 475 ml. Ta druga ma podwójne izolowane ścianki przez co jest cięższa, a wielkością jest odrobinę wyższa od tej o większej pojemności. Jak każda butelka termiczna NIE MOŻE BYĆ MYTA W ZMYWARCE. Zwykłą butelkę możemy spokojnie w niej myć. 

Butelki te wykonane są ze stali nierdzewnej, mają też stalową zakrętkę i do tego ustniki wykonane z silikonu medycznego.

Ustników jest 5 rodzajów i można je dowolnie wymieniać, więc z tej samej butelki niemowlak może pić mleko, starszak wodę z ustnikiem niekapkiem, a w razie czego i dorosły może skorzystać po wymianie ustnika. Dlatego producent reklamuję tę butelkę jako rosnącą razem z dzieckiem.

W ofercie butelki w różnych rozmiarach, kolorach, a ustniki można kupić oddzielnie, aby mieć wszystkie te których potrzebujemy.

Silikonowe zamknięcia są szczelne, a ustnik niekapek i słomka dla dzieci nie przeciekają, ale niestety jeśli rzucimy butelkę luzem do torby przy założonym ustniku dla dorosłych to może on zostać podważony i się otworzyć. Uwielbiam te butelki, ale niestety sama doświadczyłam zalania torebki, więc wolę Was ostrzec.

EVERYDAY BABY

Butelki Everyday Baby również dostałam kiedyś do testów ze sklepu Baby and Travel. Myślę, że to świetne rozwiązanie na pierwszą butelkę dla dziecka, ale podobnie jak w przypadku butelek Pura mamy tu wymienne ustniki (smoczek, niekapek, słomka) oraz dodatkowo wygodny uchwyt. 

Butelki Everyday Baby wykonane są ze szkła borokrzemowego i pokryte silikonem, który zmniejsza ryzyko stłuczenia oraz zabezpieczna przed rozsypaniem szkła. Butelki można myć w zmywarce. 

B.BOX

Większość rodziców zna plastikowe bidony B.Box, ale mało kto wie, że dostępne są one również jako stalowe bidony termiczne. Bidony te mają oczywiście plastikową zakrętkę, ale z tego co słyszałam (sama ich nie testowałam) nie przeciekają, a zamknięcie jest na stałe przymocowane do bidonu, więc jest to plus w porównaniu do wcześniej omawianych butelek.

Zdjęcie z ceneo.pl

SKIP HOP

Stalowy bidon Skip Hop był pierwszym bidonem mojego starszego syna. Używaliśmy go przez jakieś pół roku i świetnie się spisywał, ale niestety w wyniku upadku pękła plastikowa nakrętka i bidon nie nadawał się już do użycia. W przypadku butelek Pura oraz Everyday Baby mamy możliwość dokupienia akcesoriów, tu takiej możliwości nie znalazłam.

Producent informuje, że wykorzystane tworzywo sztuczne nie zawiera BPA, ftalanów i PVC.

Zdjęcie z ceneo.pl

BUTELKI I BIDONY DLA DOROSŁYCH

Gdy kupowałam butelkę na wodę zależało mi na tym, aby była stalowa. Spytałam na Instagramie o polecenia i dostałam ich całe mnóstwo, ale niestety okazało się, że większość tych butelek miała plastikowe korki. Niestety zazwyczaj w ich opisie nie jest to uwzględnione, ani nie widać na zdjęciach samego korka. I w ten oto sposób najpierw kupiłam stalową butelkę Dafi, która nie dość, że miała plastikowy korek to jeszcze mi przeciekała. Dostałam mnóstwo wiadomości od osób zadowolonych z jej użytkowania, więc możliwe, że trafiłam na wadliwy produkt. 

Miałam ją krótko, bo z powodu przeciekania nosiłam ją w ręku i szybko zgubiłam. Wówczas postawiłam na dość popularną butelkę Ragsy. Korek od zewnątrz jest stalowy, więc myślałam, że również od środka. Niestety myliłam się, ale póki co wciąż jej używam.

Poniżej zamieściłam propozycje kilku butelek, które z tego co mi wiadomo mają korki w całości stalowe, ale jednocześnie zaznaczam, że ich nie testowałam i nie widziałam na żywo, więc poniższe informacje bazują na wiadomościach od moich czytelników oraz opisów ze sklepów internetowych.

KLEAN KANTEEN

W ofercie Klean Kanteen znajdziecie bardzo dużo różnych stalowych butelek, kubków termosów, a nawet butelek i bidonów dla dzieci. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie te produkty mają stalowe korki. Na szczególną uwagę zasługuje butelka Reflect, której korek wykonany jest ze stali, a na górze ma bambusowy element dekoracyjny. Butelka dostępna jest w różnych rozmiarach, a przy korku zamontowany jest uchwyt, za który można ją trzymać lub gdzieś przycepić.

Zdjęcie z ceneo.pl

A jeśli szukacie termosu z oddzielnym kubkiem, który jednocześnie nie będzie miał plastikowych elementów to może spodoba Wam się termos Klean Kanteen Tkpro. Dostępny w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych.

Zdjęcie z ceneo.pl

BAMBAW

Butelka Bambaw wygląda podobnie jak Klean Kanteen, ale jest sporo tańsza. Dostępne są pojemności 500, 750 i 1000 ml. Korek stalowy, a producent deklaruje, że butelka trzyma ciepło do 12 h.

DOMESTIC

W ofercie sklepu domestic.com znajdziecie butelki Domestic Thermo Bottle termiczne w rozmiarach: 480, 500, 660, 900, 1200 oraz aż 1920 ml. Nie wszystkie te butelki wyposażone są w stalowy korek, ale można go dodatkowo dokupić.

LURCH

Kolejna butelka, której korek jest stalowy to butelka Lurch. To co ją wyróżnia to duży wybór kolorów.

BLACK + BLUM

Butelki Black + Blum znalazłam w wersjach szklanej i stalowej. W obu przypadkach producent informuje, że woda nie ma styczności z plastikiem. 

24BOTTLES

A najpiękniejsze butelki jakie widziałam to 24Bottles. Mamy do wyboru dwie wersje: zwykłe stalowe butelki i butelki termiczne CLIMA. Wersji kolorystycznych jest kilkadzisiąt i możecie je wszystkie obejrzeć na https://24bottles.com/ a w Polsce dostępne są m.in. w Zalando, Fabryka Form i Allegro. Po przejrzeniu wielu różnych ogłoszeń wydaje mi się, że wszystkie te butelki mają stalowe korki. Plusem jest też to, że korek można dokupić

I to by było na tyle. Dostałam mnóstwo poleceń butelek, ale kiedy sprawdzałam je dokładniej okazywało się, że ich korki są plastikowe. Jeśli jednak znacie jakieś butelki, które są w całości stalowe to piszcie w komentarzach. 

Wszystkie linki do butelki/bidonów znajdujące się w tym wpisie są linkami afiliacyjnymi pochodzącymi z portalu Ceneo. Żaden z produktów nie jest polecany w ramach płatnej współpracy.

O torebkach do herbaty i substancjach, które uwalniają

O torebkach do herbaty i substancjach, które uwalniają

„Torebka biodegradowalna”, „torebki pochodzenia roślinnego”, „torebki z naturalnych surowców roślinnych” to napisy, które coraz częściej możemy spotkać na opakowaniach herbat pakowanych w torebki, ale co to oznacza dla nas? Dlaczego niektórzy producenci wymienili torebki? Jakich torebek unikać? Jaką herbatę wybierać? Na wszystkie te pytania postaram 

W czym prać? Proszek, płyn czy kapsułki?

W czym prać? Proszek, płyn czy kapsułki?

Jakie składy mają kupowane przez nas środki do prania? Czym różni się proszek do białego od proszku do koloru? Jakie produkty wybierać do prania ubrań dziecięcych? Czy stosowane przez nas środki do prania mogą szkodzić naszemu zdrowiu lub pralce? Na te wszystkie pytania staram się 

Jakie akcesoria kuchenne wybierać?

Jakie akcesoria kuchenne wybierać?

Jeśli czytacie mnie dłużej to zapewne już wiecie, że często ostrzegam przed używaniem czarnych akcesoriów kuchennych. Za każdym razem kiedy o tym mówię moja skrzynka płonie od pytań co w takim razie wybierać oraz co sądzę o konkretnych produktach, dlatego dziś przygotowałam dla Was post z polecajkami.

DLACZEGO STRASZĘ CZARNYMI AKCESORIAMI KUCHENNYMI?

Materiał, z którego wykonana jest większość akcesoriów kuchennych w czarnym kolorze to nylon. Jeśli zajrzycie sobie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego do zakładki OSTRZEŻENIA zauważycie, że łopatki, chochle i szpatułki z tego tworzywa wycofywane są ze sprzedaży co najmniej kilka razy w roku, a wszystko za sprawą pierwszorzędowych amin aromatycznych, które migrują z nich do żywności.

We wpisie „O szkodliwej dla zdrowia chochli i innych akcesoriach kuchennych” pisałam o tym dokładniej, więc jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat to zachęcam do lektury tamtego wpisu. Dziś dodam tylko, że w niektórych krajach np. w Holandii akcesoria kuchenne tego typu są zakazane, więc dlaczego mimo stwierdzonego zagrożenia u nas wciąż są takie popularne?

Niestety nie wiem, ale mam nadzieję, że to się zmieni.

CZY WSZYSTKIE CZARNE AKCESORIA SĄ ZŁE? NAWET TE DROŻSZE?

Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie musielibyśmy przeprowadzić badania wszystkich takich akcesoriów. A nawet jeśli przy całkowicie nowych produktach takie badania nie wykazałyby migracji niechcianych substancji do żywności to czy mamy pewność, że po roku lub dwóch użytkowania w wyniku zużycia materiału to się nie zmieni?

Sanepid wycofywał zarówno tanie łopatki po 3 zł za sztukę jak i takie, których koszt to ponad 20 zł, więc jak widać cena też nie daje pewności w 100% bezpiecznego produktu.

A CO Z SZARYMI?

Problemem jest używany do produkcji tych akcesoriów czarny barwnik, więc żeby określić czy szare też są złe musielibyśmy wiedzieć czy użyto tego samego barwnika.

Zakładając, że tak zapewne jest go mniej, więc i migracja będzie mniejsza, ale ja wolę jednak nie mieć wątpliwości.

Kolejna sprawa to MIKROPLASTIK. Niestety jest to temat dość nowy jeśli chodzi o migrację do żywności, więc wiemy wciąż za mało, aby móc powiedzieć czy jakiekolwiek plastikowe produkty są bezpieczne do kontaktu z żywnością. 

CZYLI PLASTIK TEŻ ODPADA?

Badania, które już są pokazują, że ilość drobinek plastiku przechodzących z tworzyw sztucznych do żywności wzrasta wraz ze wzrostem temperatury, więc używanie jakichkolwiek akcesoriów z tworzyw sztucznych w wyższych temperaturach moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem.

A SILIKON BĘDZIE OK?

Jeszcze niedawno powiedziałabym, że jeżeli wybieramy silikon dobrej jakości to raczej tak, ale teraz mam wątpliwości.

Zacznijmy od tego, że niestety w sklepach dostępne są tanie produkty wyglądające jak silikonowe, ale często nawet nie ma na nich informacji, że to właśnie ten materiał. Zdarzyły mi się już wiadomości od osób, którym taka silikonowa szpatułka stopiła się na patelni, więc zakładam, że to jednak nie był silikon.

Pamiętam też jak kiedyś w jednym z tanich sklepów wzięłam do ręki akcesoria silikonowe w kolorze marmurkowym, a na moich dłoniach zostało coś co wyglądało jak drobinki brokatu. Od razu spowodowało to w mojej głowie pytanie „A co z barwnikami i innymi dodatkami nadającymi wygląd?”.

Silikony ogólnie uważane są za bardziej stabilne termiczne. Z polipropylenu foremki do pieczenia ciasta byśmy nie zrobili, a z silikonu takie są. I właśnie pierwsze badania, które znalazłam dotyczące silikonu dotyczyły takich foremek, z których w trakcie pieczenia uwalniały się do powietrza lotne substancje.

A jak pokazują najnowsze badania w wyniku wyparzania smoczków dla niemowląt dochodzi do starzenia materiału i jego rozpadu, a więc niemowlęta zjadają już nie tylko mikroplastik pochodzący z plastikowych butelek, a również ze smoczków.

WIĘC CO WYBIERAĆ?

Moim zdaniem najbezpieczniejsze będą stal i drewno, ewentualnie bambus.

ALE PRZECIEŻ STAL RYSUJE DELIKATNE POWŁOKI

Stal może rysować delikatne materiały dlatego wykonane z niej akcesoria kuchenne powinniśmy stosować tylko do garnków i patelni stalowych lub żeliwnych, które nie mają dodatkowej powłoki.

CZY DREWNO JEST HIGIENICZNE?

O drewno trzeba odpowiednio dbać, wówczas nie musimy bać się, że coś nam zagraża.

Zacznijmy od tego, że drewno się olejuje. Najlepszy do tego celu będzie olej lniany, ale jeśli takiego nie posiadacie, a macie pod ręką rzepakowy czy słonecznikowy to też możecie śmiało korzystać. Olejowanie przeprowadzamy po to, aby drewno zabezpieczyć. Dzięki temu nie będzie tak chłonęło wody oraz soków z naszych potraw.

Ważne jest też, aby nigdy nie zostawiać go w cieczach przez dłuższy czas. Nie wrzucamy go do mokrego zlewu z myślą „umyję później” i nie zostawiamy w garnku z potrawą. Akcesoria tego typu najlepiej umyć od razu po skorzystaniu, a następnie wytrzeć do sucha. Wówczas będą służyły nam dłużej.

A jeśli szybko się zniszczy? Zależy jakiego rodzaju są to zniszczenia. Wiele z nich można usunąć za pomocą papieru ściernego. Zresztą myślę, że warto co jakiś czas odświeżyć akcesoria takim papierem, a następnie zaolejować (podobnie postępuję też z drewnianą deską do krojenia).

Jeżeli jednak taka drewniana łopatka nam pęknie to niestety powinniśmy pozbyć się jej jak najszybciej, bo pęknięcie będzie idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów.

ALE PRZECIEŻ TAM SĄ KLEJE Z FORMALDEHYDEM!

To prawda, niektóre akcesoria kuchenne są klejone, więc najlepiej byłoby wybierać te robione z jednego kawałka.

Jednak łączone materiały nie zawsze są złe. Czasami akcesoria drewniane lub bambusowe łączone są pod ciśnieniem. Wówczas nie ma obaw o kleje, z których do żywności mogłyby migrować niebezpieczne substancje.

A CO Z AKCESORIAMI DO LIDLOMIXA/TERMOMIXA?

Wchodzę na stronę Termomixa i szukam informacji. Misa, wkładka i pokrywka przystawki Varoma to polipropylen, podobnie kosz do gotowania i osłona zapobiegająca pryskaniu. Motylek, kopystka i pokrywa naczynia miksującego to poliamid. Producent informuje też, że użyte tworzywa nie zawierają BPA, BPS i plastyfikatorów.

Badania butelek dla dzieci z polipropylenu wykazały uwalnianie mikroplastiku, więc przypuszczam, że tym bardziej podczas gotowania w urządzeniach wykonanych z tego tworzywa mikroplastik może się uwalniać.

Czy mikroplastik nam szkodzi? Póki co samo WHO nie potrafi wypowiedzieć się na ten temat, bo uważają, że mają za mało danych, więc chyba nie sądzicie, że ja Wam powiem. Być może niedługo to się zmieni, bo w ostatnim czasie publikowanych jest wiele badań w tym temacie.

Obecność mikroplastiku tylko od początku tego roku stwierdzono już w ludzkich płucach, krwi, a także w mleku matki.

Niestety plastiki to ogromna grupa związków. Jedne będą dla nas bardziej bezpieczne, a składniki innych będą dostawać się do naszego organizmu udając hormony i powodując te liczne zaburzenia hormonalne.

Dlatego unikam plastiku tam gdzie tylko mogę i choć wiem, że dla wielu osób tego typu urządzenia to ogromna pomoc to ja nigdy nie zdecydowałabym się w takim gotować.

zdrowy dom bez plastiku
Więcej o wpływie plastiku na nasze zdrowie oraz sposobach jego ograniczania dowiesz się z e-booka "Zdrowy dom bez plastiku"

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Plastikowe akcesoria kuchenne to nie jedyne źródło mikroplastiku i substancji endokrynnie czynnych w naszej diecie. Chcecie wiedzieć więcej? Polecam lekturę mojego e-booka „Zdrowy dom bez plastiku”.

Gdzie kupować składniki do domowych środków czystości

Gdzie kupować składniki do domowych środków czystości

Sprzątając ekologicznie można nieźle zaoszczędzić, ale trzeba wiedzieć jak to robić. Jeśli postanowimy przerzucić się na sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy, ale będziemy kupować je w sklepie spożywczym w małych saszetkach to koszt sprzątania będzie wysoki. Dziś pokażę Wam kilka miejsc, w których moim zdaniem 

JAK ZACZĄĆ SPRZĄTAĆ EKOLOGICZNIE

JAK ZACZĄĆ SPRZĄTAĆ EKOLOGICZNIE

„Najtrudniejszy pierwszy krok…” możemy usłyszeć w jednej z piosenek Anny Jantar, ale to nie do końca prawda. Dziś opowiem Wam jak zacząć sprzątać ekologicznie tak, aby szybko nie przestać. Każdy z nas chyba doświadczył w swoim życiu sytuacji, gdy coś nam nie wychodziło, więc rezygnowaliśmy. 

A co Ty wiesz o plastiku? – PET

A co Ty wiesz o plastiku? – PET

Tworzywa sztuczne nazywane potocznie plastikiem to ogromna grupa produktów. W obecnych czasach jesteśmy nimi zasypywani z każdej strony. Jedne z nich są bardzo przydatne, a czasami wręcz ratują ludziom życie, inne są dla nas dużym ułatwieniem i wygodą, ale jednocześnie szybko stają się śmieciem. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularna stają się idee „zero waste” oraz „less waste”, które namawiają ludzi do ograniczania plastiku. Głównym zamierzeniem jest oczywiście dbanie o naszą planetę, która tonie w śmieciach, ale czy zdajecie sobie sprawę, że ograniczenie plastiku jest też ważne dla naszego zdrowia?

Z CZEGO WYKONANE SĄ PLASTIKOWE BUTELKI NA NAPOJE?

PET, czyli poli(tereftalan etylenu) to tworzywo sztuczne, z którego robione są przede wszystkim plastikowe butelki na napoje. Taka butelka nadaje się tylko do jednokrotnego użycia. Po jej opróżnieniu powinniśmy wrzucić ją do pojemnika na plastik i liczyć na to, że zostanie poddana recyklingowi. Ale oczywiście zanim ją kupimy i opróżnimy, butelka stoi na sklepowej półce czy gdzieś w magazynie, często wystawiona na słońce. Mija czas, a do naszej wody, albo soku migrują substancje, które wykorzystywane były podczas produkcji tworzywa. Teoretycznie każde tworzywo dopuszczone do kontaktu z żywnością powinno spełniać określone normy. Jednak co jeśli substancje uwalniane są dopiero po dłuższym czasie w wyniku przechowywania w niewłaściwych warunkach, o czym przecież my konsumenci nie wiemy sięgając na sklepową półkę. Jeszcze inną sprawą są substancje, które w wymaganiach nie zostały uwzględnione, bo nikt nie przewidział ich obecności i możliwego szkodliwego wpływu na zdrowie. Powtarzałam to już wiele razy, jesteśmy trochę królikami doświadczalnymi i dopiero za jakiś czas dowiemy się o szkodliwości wielu produktów.

Niestety okazuje się, że już w tej chwili istnieje wiele badań wskazujących na to, że picie napojów z butelek PET może mieć wpływ na nasze zdrowie.

mIGRACJA ANTYMONU Z BUTELEK PET

W procesie otrzymywanie poli(tereftalanu etylenu) jako katalizator stosowany jest trójtlenek antymonu. Niestety pozostałości tej substancji mogą być obecne w butelkach co stwarza zagrożenie dla konsumentów.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określiła antymon (Sb), jako substancję toksyczną i niebezpieczną dla ludzkiego zdrowia, gdy stężenie w próbce wody przekracza 20 mikrogramów/L. Regulacje amerykańskie i japońskie zalecają jeszcze niższe stężenie antymonu w wodzie – 6 mikrogramów/L (USA) i 2 mikrogramy/L (Japonia).

W 2006 roku opublikowane zostały badania Williama Shotyka [1] dotyczące obecności antymonu w próbkach wody butelkowanej w różnych krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. W artykule możemy przeczytać, że porównywano między innymi próbki wody pobranej bezpośrednio z gruntu, oraz tej samej wody przechowywanej w pojemnikach z polipropylenu (PP) i poli(tereftalanu etylenu). Świeżo pobrana woda zawierała 2,2 ng Antymonu w litrze wody, ta z PP 8,2 ng/L, a z PET 112-375 ng/L. Po przeliczeniu z nanogramów na mikrogramy 375 nanogramów to 0,375 mikrogramów, czyli dużo mniej niż ilość uważana za niebezpieczną przez WHO. Jednak skoro mamy wybór to czy warto w jakichkolwiek ilościach dostarczać do organizmu substancje, które mogą nam szkodzić? Moim zdaniem nie.

Należy również wspomnieć, że według wyników uzyskanych przez naukowców ilość antymonu w wodzie rosła wraz z czasem przechowywania jej w butelkach z PET oraz gdy przechowywano ją w niewłaściwych warunkach (w słońcu, wysokiej temperaturze). [2] Badania prowadzono również na sokach przechowywanych w butelkach PET. [3] Uzyskane wyniki pokazują, że w takich tych przypadkach może dochodzić do przekroczeń dawek zalecanych przez WHO.

Warto zwrócić też uwagę, że napoje gazowane z licznymi dodatkami również mogą mieć wpływ i zwiększać migrację antymonu.

CZY PLASTIKOWE BUTELKI MOGĄ WPŁYWAĆ NA UKŁAD HORMONALNY?

Większość z Was pewnie słyszała o BPA (bisfenolu A), związku który migruje z tworzyw sztucznych do naszych napojów czy jedzenia, a w naszym organizmie może wyrządzić wiele złego. Szczególnie jeśli macie dzieci mogliście się spotkać z napisami „BPA free”. Wiele osób przestrzega również przed butelkami PET, z których to migruje BPA. Jednak tu pewnie wielu z Was zdziwię. BPA nie ma, nigdy nie było i nie ma prawa być w butelkach wykonywanych z poli(tereftalanu etylenu). Wynika to przede wszystkim z tego, że ten związek, ani żaden inny związek, z którego bisfenol A mógłby powstać nie jest stosowany przy produkcji poli(tereftalanu etylenu).

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy czuć się bezpieczni. Niestety w naszych napojach czyha inna substancja o podobnym działaniu.

W roku 2009 roku opublikowany został ciekawy artykuł opisujący hodowlę ślimaków gatunku Wodożytka nowozelandzka w butelkach PET oraz szklanych. W badaniu zaobserwowano, że w butelkach PET ilość embrionów ślimaków była większa niż w szklanych. Naukowcy sugerują, że było to spowodowane ksenoestrogenami. Są to związki, które mogą wpływać na nasz układ hormonalny. [4]

FTALANY W PLASTIKOWYCH BUTELKACH

Rodzice, którzy kupowali naczynia swoim pociechom może zwrócili uwagę, że oprócz wspomnianego wcześniej, popularnego „BPA free” coraz częściej pojawia się również informacja, że produkt nie zawiera ftalanów. To kolejna grupa związków, które obecne są w naszym otoczeniu i mogą mieć wpływ na nasze zdrowie.

Nie wiadomo jak ftalany wpływają na organizm człowieka w małych ilościach, jednak stwierdzono, że mają one wpływ na układ hormonalny co w wyniku stałego narażenia może prowadzić nawet do bezpłodności. Niektóre doniesienia sugerują również, że mogą mieć działanie rakotwórcze oraz zwiększać ryzyko wystąpienia alergii oraz astmy.

Liczne badania pokazują, że niektóre z ftalanów wykrywano w napojach przechowywanych w butelkach PET. Ilość tych substancji rosła również z czasem przechowywania napojów oraz ponownie jest zależna od przechowywanego w nich płynu i warunków przechowywania. Tym razem większe ilości związków znaleziono w napojach gazowanych z dodatkiem konserwantów. [5]

JAK BUTELKI PET WPŁYWAJĄ NA ŚRODOWISKO?

Nie tylko migracja różnych substancji do naszych napojów jest problemem, ale również wpływ butelek PET na środowisko.

Do produkcji poli(tereftalanu etylenu) używana jest między innymi ropa naftowa, która jest surowcem nieodnawialnym. Wiemy też, że recykling butelek wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Jak podaje branżowe stowarzyszenie Petcore Europe, w 2017 r. zebrano 58,2% opakowań PET (1,92 mln ton !!!)., Najwięcej, bo 90-95% udało się zebrać w krajach takich jak Niemcy czy Finlandia, najmniej w krajach śródziemnomorskich lub w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również w Polsce. Niestety nawet jeśli butelka nie trafi na wysypisko, albo do rowu to zostanie przerobiona na inne materiały, a do produkcji nowych butelek wciąż będzie zużywana ropa.

Co prawda powstały butelki nazywane PlantBottle, w których do produkcji wykorzystywana jest również trzcina cukrowa. Jednak stanowi ona tylko 1/3 materiału.

Najlepszym rozwiązaniem dla środowiska będzie ograniczenie ilości kupowanych przez nas butelek.

JAK ŻYĆ?

Ilości związków migrujących do wody z butelek PET odpowiednio przechowywanych może nie jest duża, ale w tej chwili nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że to nam nie szkodzi. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie ze spożywania napojów z butelek PET lub przynajmniej ograniczenie ich ilości. Będzie to na pewno dużo lepsze dla naszego zdrowia i środowiska.

Wiem jednak, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Woda z kranu nie zawsze nadaje się do picia, a w sklepach rzadko można znaleźć napoje w szkle. Oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie więc spożycie wody z takiej butelki niż doprowadzenie do odwodnienia organizmu! W takim wypadku pamiętajcie o kilku zasadach:

  1. nie używajcie butelek PET wielokrotnie,
  2. nie wystawiajcie ich na słońce oraz unikajcie wysokich temperatur,
  3. wybierajcie wodę zamiast soków lub słodkich napojów gazowanych,
  4. nigdy nie używajcie butelek PET do robienia kiszonek, domowego wina, itp..

Zwróćcie też uwagę, że z poli(tereftalanu etylenu) produkowane są nie tylko butelki, ale również inne opakowania żywności. Wówczas na opakowaniu powinniście znaleźć trójkąt z cyfrą 1 (jak poniżej).

pet plastik butelki mamachemik.pl
zdrowy dom bez plastiku
Więcej o wpływie plastiku na nasze zdrowie oraz sposobach jego ograniczania dowiesz się z e-booka "Zdrowy dom bez plastiku"

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Leki – Jak to wyrzucić – Segregacja

Leki – Jak to wyrzucić – Segregacja

Leki – każdy jakieś brał lub bierze, ale mam wrażenie, że zbyt często popełniamy w tym temacie błędy. Nie dość, że wiele osób ich nadużywa to jeszcze bardzo często przyjmujemy i przechowujemy je niezgodnie z zaleceniami, a później również niepoprawnie wyrzucamy.  Leki – błędy, które