Bardzo często spotykałam się z poradami dotyczącymi czyszczenia pralki, w których zalecano wlać dużą ilość octu do bębna pralki i wsypać sody oczyszczonej zamiast proszku do prania. Następnie należało włączyć pustą pralkę w najwyższej możliwej temperaturze.
Wiem, że wiele osób wykorzystywało ten sposób bez żadnych problemów jednak ja go zawsze odradzam.
Gdy soda oczyszczona i ocet połączą się w bębnie pralki w wysokiej temperaturze to “buzowanie”, które wcześniej opisywałam może pomóc w czyszczeniu bębna, jednak może być również dla tej pralki niebezpieczne.
Jeśli wsypiecie do pojemniczka sodę oczyszczoną, a następnie dodacie octu i pojemniczek zamkniecie to po kilku sekundach pojemniczek “wybuchnie”. Oczywiście nie będzie to groźny wybuch. Ja robię takie mini bomby z synkiem umieszczając obie substancje w pojemniczku z Kinder Niespodzianki. Jeśli macie dzieci to polecam tę zabawę. Jednak nie polecam łączenia sody i octu w pralce w wysokiej temperaturze.
Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wsypanie sody do szufladki na proszek (czyli tak jak wcześniej), ale ocet należy wlać zamiast płynu do płukania. W ten sposób soda oczyszczona i ocet będą używane oddzielnie, każde w innym cyklu prania. Ocet zostanie pobrany dopiero na etapie płukania, czyli również w dużo niższej temperaturze.
Witam, jestem mistrzynią w przypalaniu garnków. Mam te stalowe z Ikei i przetestowałam już ocet i kwasek osobno i muszę przyznać, że tylko ta mieszanka pomaga usunąć centymetrowy węgiel po spalonej żurawinie. Octu używam na co dzień do czyszczenia garnków z kamienia i są wyczyszczone na błysk.
Roztwór wodny octu z sodą jest stosowany od pokoleń w okolicy, w której mieszkam (w mojej rodzinie od czasów pradziadków, czy również dawniej – nie wiem) . Roztwór octu z sodą jest alkaliczny. Sporządzony musujący płyn używa się do picia jako lekarstwa na zgagę (nadkwasotę). Jest rewelacyjny – ulgę przynosi natychmiast. I na dokładkę jest bardzo tani. Nie zamieniłabym go na żadne apteczne leki. Wezwanie do niełączenia sody z octem z trzema wykrzyknikami kategorycznie odrzucam (chyba, że chodzi o sprzątanie 🙂
NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + H2O + CO2↑
pH CH3COONa wynosi <5, czyli kwas, nie roztwór alkaliczny
Sama soda NaHCO3 ma pH rzędu 8,4, czyli jest alkaliczna.
Ja stosuje tą mieszankę do czyszczenia kamiennej płyty od elektrycznego grilla, bo to, póki co, jedyne, co pomogło mi usunąć zaschnięty tłuszcz.
A próbowałaś pasty z sody oczyszczonej i szarego mydła w płynie? Sprawdzi się też soda oczyszczona z wodą. Soda świetnie działa na przypalenia 🙂
Ja próbowałem wyczyścić perlator z kamienia poprzez sodę a później sodę+cytrynę. Po leżeniu przez noc w jednym i drugim efekt zerowy, nie da się wyszorować 🙁
Proponuję spróbować ocet lub roztwór kwasku cytrynowego. 🙂
Uzdatniłem w domu wodę i teraz jest czysta. Ale próbuję teraz oczyścić armaturę z tego brązowego towaru sprzed uzdatnienia. . Używam naprzemiennie sody, cytryny i octu ale efekty są bardzo mikre. Z ekspertyzy wynika, że najwięcej mam żelaza i manganu a nie kamienia. Może dlatego to nie działa…
“Octan sodu to substancja, o lekko kwaśnym pH” – tutaj chyba zaszła pomyłka, powinno być lekko zasadowym, ponieważ jest to sól słabego kwasu i mocnej zasady. Poniżej rekacje hydrolizy octanu sodu:
zapis cząsteczkowy: CH3COONa + H2O ↔ CH3COOH + NaOH
zapis jonowy: CH3COO– + Na+ + H2O ↔ CH3COOH + Na+ + OH–
zapis jonowy skrócony: CH3COO– + H2O ↔ CH3COOH + OH–
w roztworze występują jony OH–, które odpowiadają za odczyn zasadowy.
Ach, oczywiście, że zasadowe. Coś pokręciłam w trakcie pisania. Już poprawiam. Dziękuję 🙂