Jak używać zmywarki w zdrowym domu

Jak używać zmywarki w zdrowym domu

Czasami zdarza się, że osoby, które zmieniają tabletki do zmywarki na ekologiczne lub zaczynają produkcję własnego proszku/tabletek szybko zniechęcają się, gdyż okazuje się, że wyjęte naczynia są wciąż brudne, pozostał na nich osad, są matowe lub tabletka się nie rozpuściła. Jak to możliwe? Przecież w internecie było tyle pozytywnych opinii, więc dlaczego u Was nie działa?

Jak działa Twoja zmywarka?

Szukając w internecie przepisu na tabletki lub proszek do zmywania w zmywarce natknęłam się na rady, aby proszek wysypać na dno zmywarki. Niektórzy radzą też dodać sodę oczyszczoną rozsypując w ten sam sposób. Jeśli tak zrobicie wcale się nie zdziwię jeśli okaże się, że Wasze naczynia będą wciąż brudne.

Wiele programów zmywania ma wstępne namaczanie. Jeżeli wsypiecie swój środek myjący luzem najprawdopodobniej zostanie zużyty w tym krótkim etapie namaczania, a w trakcie mycia zasadniczego naczynia będą myte samą wodą. Jeśli natomiast nasz środek myjący umieścimy w specjalnej komorze zostanie ona otwarta dopiero kiedy rozpocznie się etap zmywania zasadniczego.

Zadbaj o czystość zmywarki

W jakiejś reklamie środków do zmywarki padało pytanie dlaczego nie zmywamy w brudnym zlewie, ale w zmywarce już tak. Odpowiedź jest prosta, bo my tego brudu nie widzimy.

Kiedy moja zmywarka przestała działać, Mąż wyjął ją z zabudowy. Okazało się, że na bocznej ścianie zmywarki mamy przezroczyste rurki, których stan pozostawiał wiele do życzenia. Byłam przerażona na myśl, że woda, która płukała moje naczynia mogła przechodzić tymi rurkami.

Ta zmywarka była już nastolatką i wiem, że niewłaściwe używanie przez lata mogło skrócić jej żywot. Udało się ją naprawić, ale jej sprawność nie była już taka jak na początku jej użytkowania. Tym bardziej przekonało mnie to do zmiany tabletek na zdrowsze, bo jeśli moja zmywarka nie zmyje składników tabletek dokładnie to wolę wypijać w herbacie te, które mi nie zaszkodzą.

Pamiętajcie, że czyszczenie zmywarki to nie tylko umycie jej wewnętrznych ścian, czy filtra, ale również dyszy rozprowadzających wodę, bo w tych również mogą zbierać się resztki jedzenia blokując przepływ. Należy również co jakiś czas uruchomić program zmywania mający na celu tylko mycie zmywarki, bez umieszczania w zmywarce naczyń. Ja do takiego mycia zamiast proszku czy tabletek zawsze wsypuję samą sodę oczyszczoną.

Twarda woda

Kolejnym problemem jest twarda woda. Ta działa na dwa sposoby.

Po pierwsze jony wapnia i magnezu mogą wiązać się z niektórymi składnikami detergentów powodując ich dezaktywację. Wówczas nasze preparaty do zmywania są mniej skuteczne.

Po drugie osad z kamienia pozostaje na wewnętrznych częściach zmywarki, co może doprowadzić do pogorszenia jej pracy, a nawet uszkodzenia. Należy pamiętać, że osad z kamienia może pozostawać również na częściach doprowadzających wodę do wnętrza zmywarki, które nie są czyszczone w procesie mycia zmywarki.

Jeżeli twardość wody jest bardzo wysoka można pomyśleć o specjalnych filtrach usuwających jony wapnia i magnezu, które można zamontować na przyłączach wody. Twarda woda może zmniejszać sprawność nie tylko zmywarki, ale również wielu innych domowych urządzeń. Działa też niekorzystnie na naszą skórę i włosy.

Po co nam sól do zmywarki

Potocznie mówi się, że sól do zmywarki zmiękcza wodę, ale tak na prawdę za zmiękczanie wody, czyli usuwanie jonów magnezu i wapnia odpowiedzialna jest żywica jonowymienna. Niestety jej zdolności zmiękczające zmniejszają się z każdym kolejnym zmywaniem, dlatego konieczne jest używanie specjalnej soli do zmywarek, która naszą żywicę regeneruje. Jest ona konieczna, aby zmywarka działała poprawnie.

W przeciwnym razie żywica jonowymienna utraci swoje właściwości, a na naszych naczyniach i we wnętrzu zmywarki może pozostawać osad z kamienia. Warto również wiedzieć, że nawet jeśli pamiętamy o dodaniu soli, nasza żywica z wiekiem traci swoją sprawność.

Zwróćcie też uwagę, że w zmywarkach jest zazwyczaj jakieś dodatkowe pokrętło lub opcja w menu, które służą do ustawienia rzeczywistej twardości wody, którą mamy w kranie. Jeśli pokrętło będzie ustawione na niską twardość, a mamy bardzo twardą wodę urządzenie nie będzie działać w 100%.

Sól do zmywarek z chemicznego punktu widzenia to chlorek sodu, tak samo jak sól kuchenna. Jednak nie używajcie soli kuchennej zamiast soli do zmywarki! Sól kuchenna się nie nadaje i może spowodować uszkodzenie naszego sprzętu. Czym się one różnią?

Sól do zmywarek:

  • jest bardziej gruboziarnista przez co wolniej się rozpuszcza;
  • zawiera substancje przeciwzbrylające, dzięki którym pod wpływem wilgoci nie tworzy wielkich formacji;
  • została pozbawiona składników, które mogą podnosić twardość wody.

Jak zapakować zmywarkę

Ułożenie naczyń w zmywarce jest bardzo istotne. Jeżeli wyjmujesz z niej brudne naczynia zastanów się czy na pewno były one poprawnie ułożone? Najważniejsze to pamiętać, aby się nie stykały oraz nie zasłaniały wzajemnie, gdyż wówczas woda ma do nich ograniczony dostęp. Należy również sprawdzić czy ramiona rozpylacza mogą się swobodnie poruszać. Ponownie zachęcam Was, abyście zajrzeli do instrukcji, bo tam zazwyczaj znajdują się wskazówki odnośnie prawidłowego załadowywania Waszego modelu zmywarki. Być może Wasze kosze posiadają ukryte funkcje, o których nie wiedzieliście, a które znacznie ułatwią Wam poprawne załadowywanie zmywarki, np. zmienianie wysokości kosza.

Płukanie naczyń przed włożeniem do zmywarki

Nie róbcie tego! Nie płuczcie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki! To niepotrzebne marnowanie wody. Wystarczy, że usuniecie z nich resztki jedzenia zsuwając je z naczyń widelcem lub kawałkiem papierowego ręcznika. Ewentualnie bardzo trudne zabrudzenia możecie chwilę namoczyć przed samym włączeniem zmywania.

Często zdarza się również, że nowsze urządzenia mają specjalny czujnik, który skanuje wnętrze zmywarki i dostosowuje sposób zmywania do wykrytego zabrudzenia. Jeżeli w zmywarce będą wypłukane wcześniej naczynia może się okazać, że zmywarka użyje zbyt słabego trybu.

5 w 1, czyli zmywanie dla leniwych

Tabletki wielofunkcyjne mają za zadanie ułatwić nam życie. Wystarczy wrzucić jedną do pojemnika na detergent i gotowe. Nie trzeba pamiętać o nabłyszczaczu, soli, ani innych dodatkach. Ja jednak jestem zdania, że w wielu przypadkach te wszystkie ulepszenia za bardzo nas rozleniwiają, przez co wrzucamy automatycznie tabletkę i nie zastanawiamy się nawet co mamy rozumieć przez to 5w1. Wydaje nam się, że im więcej tym lepiej, ale nawet nie myślimy o tym czym rzeczywiście jest to więcej.

Mogę się założyć, że większość z czytających to osób nie ma pojęcia jakie składniki ma w sobie tabletka 5w1, jak dokładnie działa i czy my jej w ogóle potrzebujemy.

Przykładowo, tabletka 3w1 ma funkcje mycia, płukania i zminiejszania twardości wody, przez co wiele osób uzna, że mamy wszystko co potrzebne i dodatkowe sypanie soli do dozownika nie jest już potrzebne. Jednakże jeżeli poznalibyście dokładne działanie zmywarki, wiedzielibyście, że sól, którą sypiecie do dozownika nie trafia do wnętrza zmywarki, gdzie zachodzi zmywanie, a jedynie do jej części, w której znajduje się żywica jonowymienna. Czy więc dodatek zmiękczający wodę z tabletki ma szansę zadziałać tak jak sól wsypana bezpośrednio do zmiękczacza? Nie sądzę. A jeśli ja Was nie przekonałam to spójrzcie co znalazłam w instrukcji obsługi do zmywarki firmy Beko:


Najlepsze efekty mycia w zmywarce uzyskuje się stosując osobno środki myjące, płuczące oraz sól do zmiękczania wody


Jeśli nie będziemy używać soli do zmywania nasza żywica jonowymienna nie będzie regenowana więc przestanie działać.

Źle dobrany program zmywania

Kupując nowe urządzenie bardzo często oczekujemy jak największej ilości funkcji, jednak później okazuje się, że używamy w kółko jednego programu. Sprawdzamy na szybko w instrukcji, który program ma najkrótsze lub najbardziej oszczędne zmywanie i używamy go przez lata. Naczynia wyjmujemy czyste i jesteśmy zadowoleni. Jednak w momencie kiedy zmieniamy tabletki na takie o lepszym składzie, zdrowszym dla nas i naszej planety lub robione własnoręcznie może się okazać, że naczynia pozostały niedomyte lub jest na nich osad. Taka sytuacja potrafi zniechęcić. Jednak jeśli tak Wam się zdarzyło, zanim wrócicie do starych tabletek sprawdźcie inny program zmywania. Być może potrzeba wyższej temperatury, albo dłuższego zmywania. Pamiętajcie, że najkrótszy program może być przystosowany do mniej zabrudzonych naczyń, albo niepełnej zmywarki. Koniecznie przeczytajcie dokładnie instrukcje używania Waszej zmywarki, ale również tabletek, bo czasami zdarza się, że te konkretne potrzebują wyższej temperatury.

Na błysk

Jeżeli zerkniecie sobie na skład nabłyszczacza to zauważycie, że podobnie jak przy tabletkach, czy innych środkach czystości, dużo się nie dowiecie, gdyż podane są grupy związków, a nie dokładnie użyte substancje. Zastanówmy się więc jakie funkcje ma on pełnić.

Jak sama nazwa wskazuje dzięki jego stosowaniu naczynia mają błyszczeć. Stanie się tak jeżeli nie pozostanie na nich osad z kamienia, brud czy resztki detergentu.

Moim sprawdzonym i zdrowym sposobem jest wlanie octu do dozownika na nabłyszczacz. Ja z lenistwa leję tam sam ocet, ale można go również rozcieńczyć jeśli boicie się octowego zapachu w zmywarce (ja takiego zapachu nie wyczuwam). Oczywiście jeśli chcecie, aby ze zmywarki ładnie pachniało można też użyć octu zapachowego, który możecie w prosty sposób wykonać własnoręcznie używając np. skórek ekologicznych cytrusów. (Tu wyjaśniam dlaczego polecam bio cytrusy)

Dobrze sprawdzą się też inne roztwory o kwaśnym pH np. kwasek cytrynowy czy sok z cytryny. Wiem, że niektórzy nadziewają na widelec skórkę z cytryny, ale tu przypominam, o szkodliwych substancjach (np. imazalil), którymi często pryskane są cytrusy, aby wytrzymać długi transport. Niektóre z nich powodują, że skórka jest niejadalna, dlatego tak jak napisałam wcześniej rekomenduję sięgać po ekologiczne cytrusy, które nie są traktowane tego typu substancjami.

PODSUMOWANIE

Czytajcie instrukcje! Nie zniechęcajcie się jeśli coś nie wyszło, tylko sprawdzajcie różne możliwości.

Mam nadzieję, że tym tekstem pomogłam Wam w zrozumieniu sposobu działania zmywarki i że od dziś wyjmowane z niej naczynia będą zawsze idealnie czyste.

Przeczytaj także:



8 thoughts on “Jak używać zmywarki w zdrowym domu”

  • Tak tylko w kwestii twardości wody. Zbyt miękka woda powoduje nieładny osad na szkle, więc problemem nie jest tylko twarda woda, ale również i ta zbyt miękka. Nie wolno więc przesadzać w żadnym z kierunków.

  • Często słyszę że ocet szkodzi zmywarce bo jest kwasem (ponoć niszczy uszczelki) a równocześnie do odkamieniania polecany jest kwasek cytrynowy. Jaka jest miedzi nimi różnica? Kwasek nie szkodzi uszczelkom?

    • Kwasek jest delikatnieszym kwasem. Zgodnie z tablicami odporności chemicznej, które sprawdzałam kwas cytrynowy był łagodniejszy od kwasu octowego dla uszczelek gumowych. Jednak warto wiedzieć, że kwas octowy w tabeli był chyba 30 procentowy, a my używamy 6 lub 10%, który w zmywarce jest rozcieńczany jeszcze bardziej. Dlatego moim zdaniem to stężenie nie powinno szkodzić. Robiłam również testy, gdzie przez 3 tygodnie trzymałam uszczelki w wodzie oraz roztworach tych kwasów i nie zaobserwowałam żadnych zmian. Znam też wiele osób, które stosują oba kwasy w zmywarce i pralce od lat i nigdy nie miały problemu 🙂

    • Myślę, że warto sypać, ale jednocześnie zmierzyć twardość wody, która wpada do zmywarki i taką wartość ustawić w zmywarce. Wówczas zmywarka powinna używać jedynie minimalne ilości tej soli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *