Porównanie płynów do mycia naczyń – część II

Porównanie  płynów do mycia naczyń – część II

W pierwszej części porównania wyjaśniłam dlaczego warto zwracać uwagę na skład płynów do ręcznego mycia naczyń. I przedstawiłam Wam recenzję produktów, które sama używałam. Teraz czas na inne dostępne na rynku. Lista będzie stopniowo aktualizowana o kolejne płyny.

Kraft Eco-Friendly (Biedronka)

kraft eco-friendly mamachemik.pl

Nazwa sugeruje fajny produkt prawda? Niestety, „Eco-Friendly” w tym wypadku oznacza tylko lepszą butelkę. Na odwrocie opakowania możecie przeczytać „W trosce o środowisko butelka została stworzona z 11% plastiku odzyskanego z rzek i 89% plastiku wyłącznie z recyklingu. Razem dbajmy o środowisko.” Nic o lepszym składzie. A skład na opakowaniu podany oczywiście zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej, czyli jedynie nazwy użytych grup związków + dokładne nazwy konserwantów i substancji zapachowych. I tu widzimy: Benzisothiazolinone i Methylisothiazolinone oraz Limonen, czyli substancje mogące powodować alergie.

Jedyny plus za lepszą butelkę, jednak za skład nie polecam. Tu nie dali nic lepszego.

Cena: 3,95 zł za 500 ml

KRAFT inspired by Nature (Biedronka)

KRAFT inspired by nature mamachemik.pl

Na szczęście w Biedronce pojawił się również kolejny produkt, który z wyglądu ma uchodzić za ekologiczny i tym razem jest o wiele lepiej. Z listy składników jak zwykle niestety dużo się nie dowiemy, ale informacje na opakowaniu brzmią całkiem nieźle. Produkt wykonany jest w 98% z produktów pochodzenia naturalnego i nie jest testowany na zwierzętach. Minus niestety za Benzisothiazolinone i Methylisothiazolinone w składzie.

Tym razem brak informacji o materiałach z których wyprodukowana została butelka. Szkoda, że nie połączyli butelki z poprzedniego produktu z tym składem.

Produkty tej serii produkowane są w Polsce.

Oznaczyłam produkt na zielono, bo mimo, że nie znamy pełnego składu oraz obecne są dwa konserwanty, za którymi nie przepadam to produkt jest krokiem w bardzo dobrą stronę. Cena jest zachęcająca, więc mam nadzieję, że skusi to osoby, które robią zakupy w sieci Biedronka, ale do tej pory sięgały po starą wersję płynu. Będzie to na pewno lepszy wybór dla ich zdrowia i środowiska.

Ze względu na obecne konserwanty radziłabym zmywać w rękawiczkach ochronnych.

Cena: 4,99 zł za 750 ml

Pure Home by W5 (Lidl)

pure home w5 płyn do naczyn mamachemik.pl

Niedawno w Lidlu również pojawiła się nowa seria środków czyszczących. Wspominałam Wam o nich na Instagramie i pisałam wtedy, że niestety nie podają pełnego składu. Jednak z pozostałych informacji jakie możemy uzyskać z opakowania dowiadujemy się, że we wszystkich produktach tej serii też użyte zostały konserwanty: Benzisothiazolinone i Methylisothiazolinone. Oprócz tego 96% składników jest pochodzenia roślinnego, a płyn posiada certyfikat Viva dla Vegan oraz podobno jest w trakcie certyfikacji EU Ecolabel.

Do tego lepsze dla środowiska są również ich opakowania, które zostały w całości wykonane z surowców pochodzących z recyclingu.

Podsumowując, cieszę się, że produkty tego typu pojawiają się w sieciach takich jak Lidl i to w bardzo przystępnych cenach. Dzięki temu więcej osób zacznie używać produktów lepszych dla zdrowia i środowiska. Nie jest to produkt idealny, bo jak sam producent informuje na opakowaniu, należy używać rękawiczek ochronnych, ale jest to na pewno lepszy wybór.

Cena: 7,99 zł za

______________________________________________________________________________

Jeśli jeszcze nie czytaliście zapraszam Was do lektury pierwszej części wpisu Płyny do mycia naczyń

Koniecznie zajrzyjcie też do zakładki SPRZĄTANIE. Tam czekają na Was teksty o prawidłowym użytkowaniu zmywarki, czytaniu składów produktów do zmywarki oraz ich porównanie.6 thoughts on “Porównanie płynów do mycia naczyń – część II”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *